İş Güvenliği Kültürünü Oluşturabilmek İçin Okul Öncesi Eğitimlerin Önemi

İş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin küçük yaşlarda verilerek bu kültürün çocukluk yıllarında başlamasına olanak tanınmalıdır.

Bence üzerinde durulması gereken en önemli konulardan birisi de budur. Malum, ağaç yaşken eğilir.

Avrupa’da anaokul düzeyinde ve sonrasında ilkokul çağındaki çocukların eğitimlerinde iş güvenliği konuları da önemli bir yer tutuyor. Bizde neden olmasın!

Kendimce okul öncesi çocuklara, ev ve okul kazalarından nasıl korunacakları yönünde bir farkındalık eğitimi veriyorum. Çizgi filmler ve yaşanmış örnekler ile onların hayal dünyalarına girmeye çalışıyorum. Daha bu yaşlarda elde edecekleri bilinçlenme düzeyi ile onların ev ve okul yaşantılarında tehlike ve risk kavramlarını analiz ederek bir çok tehlikeden korunabileceklerini düşünüyorum.

Baksanıza sadece işçilere ve işverenlere eğitim verilmesi konusunda çalışma yapmak iş kazalarının önüne geçilmesi yönünde yeterli olmuyor, gelecek nesilleri de bugünden bilinçlendirmek zorundayız.

Benim 4 yaşında küçük bir kızım var. Evde onun davranış modellerinin de değiştiğini gözlemledikçe bu konuda hiç de yanlış yolda olmadığımı görüyorum. Geçenlerde yaşadığımız binaya tamirata gelen işçi abilerinden birisini görünce onu seyretmek istedi. İşçi abisi sen de gel deyince odasına koşarak gitti, oyuncak baretini kafasına taktı ve “hazırım dedi”.

Senin içine daha bu yaşta bu bilinç nasıl girdi?

Evet! Çocuklar sünger gibi, ne söylerseniz alıyorlar.

Bu yüzden elimden geldiğince, okul öncesi kurumlar bana izin verdikçe, çocukları bu konuda eğitmeye gayret gösteriyorum.

Aralık 2016

Ümit Sedat Bayram
Kişisel Gelişim Uzmanı & İş Hukuku Uzmanı