Kişisel Gelişiyor muyuz?

Kişisel gelişim denilen kavram, bir insanın toplumda güçlü, ilkeli, üretken ve sosyal bir birey olması için gereken en önemli kavramlardan birisidir.

Bu konuda bizlere en çok yardımcı olan şey kişisel gelişim kitaplarıdır.

Kişisel gelişim, kişinin kendini tüm olumlu özellikler bakımından tamamlamasıdır. Potansiyelimizi açığa çıkarmada bize yardımcı olan tüm ilke ve tekniklerdir. Kişinin hangi yaşta gereken olgunluğa erişeceğini belirleyen şey tabi ki karakteridir ve beraberinde yaşanmışlıklarıyla gelen tecrübeleridir.

Başka insanlarla daha iyi ilişki kurmamızı sağlayan, olaylara daha pozitif bakmamızı sağlayan, kötü şeylerden daha az etkilenmemizi sağlayan şeydir kişisel gelişimimize önem verme ihtiyacı! Bu öyle büyük bir farkındalık sağlar ki; sosyal hayatta sizi başarılı kılan, kendine güvenen, verimli, hedeflerine odaklanmış bir birey olursunuz.

Kişisel gelişimini tamamlamış bir insan negatif düşüncelerden arınmıştır. Kaybetse bile bunu dünyanın sonu gibi algılamaz. Her krizin bir fırsat doğurduğunu bilir. Bardağın içinde kalan bir damla suyun yaratacağı faydaya odaklanır. Bu nedenle başarısız olmaktan ve hata yapmaktan korkmayın. Okullarda bize öğretilmeyen şey başarısız oldukça başarıya bir o kadar yaklaşıyor olmamızdır. Ve öğretilmeyen diğer bir şey,bunun uzun bir yolculuk olduğu!

Robin Sharma'nın öğretirken keyif veren öyküsü “Ferrari’sini Satan Bilge” kitabındaki gibi her ilkeyi hikayeleştirerek anlamaya çalışmak gerekiyor. Bir bahçeniz varsa temel hedefiniz o bahçenin bakımını sağlamak olmalı değil mi? Değerli olan çiçeklere zarar gelmemesi için, gereksiz otların bitmesine izin vermezsiniz! Zihin de böyledir işte... Size zarar veren, huzurunuzu kaçırıp, mutsuz eden düşünceleri aklınızdan söküp atmalısınız, orası sizin bahçeniz, istemediğiniz hiçbir şey sizin izniniz olmadan oraya giremez!

Olayları bir kurgu ve hikaye tarzında ele alan bu kitaplar sayesinde, farkında olmadan hayata bakış açınız değişir; daha pozitif, daha güçlü, daha yardımsever, daha inançlı biri olursunuz. Bu arada emin olun daha zengin olursunuz ;)

Ve ufak bir tavsiye, kişisel gelişim denilen şey zaman alıyor. Ve bu zaman için de bir bedel ödemeniz gerekiyor. Bu bedeli ödemeye hazır mısınız?

O zaman yaşamaya devam et ve bir kitap oku!

Haziran 2018

Ümit Sedat Bayram
Kişisel Gelişim Uzmanı & İş Hukuku Uzmanı