Size Ne İlham Olur

1900’lerin ilk yarısında yaşamış ünlü satranç ustası Tartakower’in ünlü bir sözü vardır: “Taş kaybetmemek için çok oyun kaybedilmiştir.”

Şöyle bir geçmişe bakın; bugün başarıya ulaşanlar bunu sizce şans eseri mi elde etmişlerdir?

Thomas Edison, ampulü icat edene kadar binlerce deneme yaptı. Biliyor muydunuz?

Çok genç yaşta amansız bir hastalığa yakalanan, vücut kaslarını kullanamaz hale gelen ve hatta nefes almakta bile zorlanan, sonraları bütün ömrünü bir makineye bağlı olarak yaşayan Stephen Hawking’i ne engelledi sizce? Fizik alanında yaptığı çalışmalar ile bilim dünyasına adını altın harflerle yazdırdı.

Karikatür filmlerinin öncüsü ve Disneyland’in yaratıcısı Walt Disney’in yaratıcı olmadığı söylenerek çalıştığı gazeteden kovulduğunu, yüzlerce başarısız girişimden sonra dünyanın en çok tanınan çizgi film karakterlerini ortaya çıkardığını biliyor muydunuz?

“Hayalini kurabiliyorsanız yapabilirsiniz.”
Walt Disney.

Basketbolun efsanevi oyuncularından Michael Jordan’ın, üniversitenin ilk senesinde boyu kısa olduğu için okul takımına bile giremediğini biliyor muydunuz?

Starbucks’ın kurucusunun “Tutmaz” denilen konseptle dünya markası olduğunu duydunuz mu?

Hayatı dramlarla dolu ve oto portreleriyle tanınan Meksikalı Frida Kahlo’nun dünyanın en ünlü ressamlarından birisi olduğunu biliyor muydunuz?

Dünyanın en başarılı müzik gruplarından biri olan The Beatles, “Tarzınızı sevmedik ve gitar müziğinin pek de geleceği yok” denilerek bir plak şirketi tarafından reddedilmişti. Sizce vazgeçtiler mi?

Bütün dünyanın okuduğu Harry Potter serisinin yazarı J.K. Rowling düzinelerce yayıncı kuruluş tarafından geri çevrildi. Geri çevirenler sonradan üzülmüşler midir?

Ünlü film yönetmeni Steven Spielberg tam tamına üç kere bir film okulu tarafından reddedildi. Sonrası…

Rock'n Roll müziğinin efsanevi yıldızı Elvis Presley, liseyi bitirdikten sonra elektrik teknisyeni olma düşleri kurarak kamyon şoförlüğü yapıyordu. Hatta müzikteki ilk performansının ardından mekandan dışarı atılmıştı.

Hırsızlık yapan, uyuşturucu satan, sokakta kalma savaşı veren ve cinayete teşebbüsten 45 gün hapis yatan Mark Wahlberg de dibi görenlerden. Hollywood’da sinema yıldızı olana kadar hayallerinin peşinden koştu.

Elon Musk’ın dediği gibi;

‘’Hata yapmaktan ve belirsizlikten korkmayın’’

Bazen her şeyi kökten değiştirecek kararlar almamız gerekir. Böyle kararlar, içinde çok büyük belirsizlikler taşır. Bu da büyük riskleri beraberinde getirir. Fakat hayatta alınacak en büyük risk, risk almamaktır. Çünkü hayalleriniz kadar onlara ulaşacak cesaretiniz de olmalı…

Soru Şu:

Size ne ilham olur?

Uçmak için kanatlarınız varsa ayaklarınıza ihtiyacınız var mıdır?

Nisan 2018

Ümit Sedat Bayram
Kişisel Gelişim Uzmanı & İş Hukuku Uzmanı